Exkurze ve výrobě – TON, a. s. Bystřice pod Hostýnem

V pátek 25. 3. 2022 se studenti 3. a 4. ročníku oboru Nábytkářství zúčastnili exkurze ve firmě TON a.s. v Bystřici pod Hostýnem.

Firma TON je tradiční výrobce zejména sedacího nábytku s použitím technologie ohýbání dřeva, kterou na konci 19.století vynalezl a do průmyslové výroby zavedl Michael Thonet, původem z Vídně. TON a. s. v současnosti zaměstnává cca 600 pracovníků a řadí se k největším nábytkářským firmám v ČR. Svým technologickým zařízením je firma naprosto ojedinělá nejen v naší republice ale i ve světě.

Studenti si za odborného výkladu pana technologa prohlédli kompletní výrobní provoz - od přípravy vstupního bukového masivu, obrábění polotovarů, ohýbání a lepení dílců, broušení, povrchovou úpravu, čalounění až po finální montáž a balení.

Nejzajímavější byla samozřejmě prohlídka ruční ohýbárny – zde se dřevěné součásti za působení tlaku a horké páry plastifikují a poté tvarují ručně za pomocí různých pomůcek a přípravků, v podstatě pořád stejným způsobem, jako v začátcích výroby. Jedná se o součásti sedáků a opěradel legendárních modelů č. 14, 18 apod. Většinu těchto výrobků firma TON exportuje do USA, Autrálie, Japonska atd.

Po dvouhodinové exkurzi ve výrobě jsme si ještě prohlédli krásně zrekonstruovanou Thonetovu vilu, která je součástí areálu a ve které je showroom a prodejna výrobků firmy.

Potom jsme se přesunuli na prohlídku expozice historického sedacího nábytku, která se nachází ve zdejším zámku a kde je vystavena většina výrobků firmy Thonet a pozdějšího TON.

 Viděli jsme a dozvěděli se mnoho zajímavého, co bude jistě přínosem pro naše další studium a praxi.

/Ve výrobě je zakázáno pořizovat foto, tak alespoň pár záběrů venku/.

Text, foto: Petr Mikulec, učitel odborných předmětů, mistr OV

Vytisknout stránku Vytisknout stránkuzobrazeno 697x