Hostina dravců alias kousek pro skutečné divadelní gurmány

Výše uvedené divadelní představení z nabídky soutěžní regionální přehlídky venkovských divadelních souborů MDJ (Mrštíkovo divadelní jaro) nás zavedlo navečer 31. března do útulného vesnického divadélka v blízkých Boleradicích.

Studenti 1. ročníku MěSOŠ Klobouky tak mohli po dlouhé covidové pauze opět navštívit divadlo.

Nejprve se zdálo, že se budeme jen bavit humornými scénkami a prvky přitažlivými pro mladé lidi, ale hra dosáhla v rychlém tempu bodu zlomu a najednou se už nikdo nesmál. Každý z nás se zatajeným dechem sledoval dění na jevišti. Nikdo ani nedutal, hlavou nám jen běželo, jak to celé dění asi dopadne. Nevinná oslava narozenin mladých lidí v Paříži roku 1942 obsazené německými fašisty se rázem změnila ve hru o život. Sledovali jsme s napětím rozkrývání „charakterů“ ve skupině lidí, kteří se původně považovali za přátele.

Výkony ochotnických herců ze souboru „Rádobydivadlo Klapý“, nesoutěžního hosta přehlídky, nás všechny, studenty i dospělé, ohromily. Způsob ztvárnění jednotlivých postav byl famózní, kostýmy i kouřové a zvukové efekty a především znělá němčina představitele Gestapa neměly chybu. Navodily atmosféru, kdy nám běhal mráz po zádech.

O tom, že si nevymýšlím, svědčí jednotlivé postřehy již výše zmíněných studentů z hodiny LEV (Literární a estetická výchova) :

„ Nejlepší postava byla podle mého slepý válečný veterán. Nelíbila se mi postava bohatého Francouze v pavím kostýmu.“

„ Myslel jsem, že to vůbec neskončí dobře.“

„ Cítil jsem se, jako kdybych byl přímo v ději.“

„Moc mě to bavilo, rád bych jel znovu.“

„ Akorát jsem nepochopil, proč občas jeden herec mluví a zbytek si hraje na ptáky.“

„ V divadle jsem byl na základce několikrát a tohle byla asi nejzajímavější divadelní hra.“

Co dodat ? Zpočátku jsem měla obavy, že studenti tento příběh nepochopí, ale výsledek diskuzí v hodině LEV byl příjemně překvapivý.  Pochopili a ocenili, navíc se v divadle chovali vzorně. Těší nás narůstající zájem studentů o divadlo, chceme ho podporovat, a proto navštívíme boleradické divadlo znovu, již 5. května. Tentokrát to bude divadelní představení  místních ochotníků „ Pohádka máje“ od bratří Mrštíků.

Hostina dravců

Text: Mgr. Dagmar Černá

Vytisknout stránku Vytisknout stránkuzobrazeno 646x