Jednou z hlavních součástí naší školy a velkou pýchou je zemědělství. Jsme původně zemědělská škola, takže tento směr již považujeme u nás za tradici. Jednak tradici MěSOŠ, ale odvážím se říci, že i tradici Klobouk u Brna jako takových.
Proto se snažíme o udržování zemědělských akcí i přes ztížené podmínky, jako tomu bylo letos. I přes aktuální koronavirovou krizi jsme uspořádali tradiční výstavu „Plody podzimní zahrady“, která byla součástí Jarmarku na Sv. Václava, který pořádalo město Klobouky u Brna. Byli jsme velice překvapeni ochotou klobouckých zahrádkářů přinést vzorky svých výpěstků i přes současnou pandemickou situaci. Nechyběly každoroční překrásné jiřiny od kloboucké vystavovatelky, které vždy rozzáří celý stůl. Při příchodu do vestibulu školy jste si jistě všimli obrovské tykve velkoplodé, která se jí podařila vypěstovat. Na výstavě jsme opět měli od klobouckých zahrádkářů dnes již méně známé ovocné druhy, které se pěstovaly dříve ve velkém množství. Patří sem mišpule obecná, která je konzumovatelná až po přemrznutí, anebo kdoule, na které dnes už tak často nenarazíme a které se dříve využívaly k výrobě džemů.
Přehlídka krásných jablek a hrušek mnoho z nás velice mile překvapila. Většina z výpěstků byla poskytnuta opět pravidelnými místními přispěvovateli, popřípadě vystavovateli z okolí Klobouk.
Každoroční součástí jsou produkty společnosti Moravoseed CZ a. s., která letos vystavovala rajčata, cukety, papriky a okrasné dýně. Vedle rajčat a paprik této společnosti se samozřejmě pyšnily výpěstky místních vystavovatelů. Některé z nich vypadaly velmi exoticky a nezvykle. Možná některé z druhů těchto lilkovitých plodů viděli návštěvníci naživo i poprvé.
Pokud jste si všimli na výstavě větviček obsypaných oranžovými plody, byl to rakytník. Tento keř v současnosti zahrádkáři velice hojně pěstují. Plody jsou plné vitamínů, hlavně vitamínu C.
Ani letos nechyběl vinařský koutek. Tentokrát jsme jej oživili malou vinařskou dekorací a soustředili jsme se na vzorky převážně od žáků a učitelů, kterých nebylo málo. Kromě tohoto nechyběly skořápkové plody, fazole, brambory, cibule, česnek, dýně, kořenová zelenina a další.
Pěstujete fíky? Pokud ne, možná jste na základě naší výstavy získali k pěstování odvahu. Vzorek fíkovníku a zralých fíků jste si mohli z blízka prohlédnout v koutku exotičtějších plodin. Letos byla úroda fíků obstojná díky předchozí teplé zimě. Pokud o pěstování uvažujete, tak už neváhejte, není nic lepšího, než si pochutnat na vlastním fíku. Fíky, které koupíte v obchodě, jsou dovezené přes půl světa a skladované kdoví jak dlouho, což se projeví na chuti a vůni tohoto ovoce.
Jako každý rok nám přispěla na výstavu i mateřská školka, která v budově MěSOŠ sídlí. Jejich koutek s výtvory celý prostor neskutečně oživí a zjemní celkovou atmosféru místnosti. Stejně jako děti, které všichni potkáváme, jak skrz školu chodí na svačinky a obědy do jídelny.
Rádi bychom tímto Všem vystavovatelům místím i z okolí velice poděkovali. Vážíme si toho, že nám na výstavu vzorky dodáváte a jsme moc rádi, že máte chuť se pěstováním užitkových i okrasných plodin zabývat. Přejeme, aby se Vám na zahrádkách v příštím roce dařilo.
Autoři: Ing. Barbora Uvírová, Ing. František Koráb
Foto: Ing. Petr Minařík