Sportovně turistický kurz Jeseníky 2020

Původně se měl sportovně turistický kurz konat v Chorvatsku na Makarské riviéře, ale vzhledem k epidemiologické situaci jsme místo konání přesunuli do Česka. Žáci se tak bohužel letos nemohli vykoupat v moři, tak jak tomu bylo na loňském kurzu v Saint-Tropez na Francouzské riviéře.

Akce se letos uskutečnila na horách, v nejvyšším pohoří Moravy a Slezska – v Hrubém Jeseníku. Ubytovaní jsme byli v klasickém středisku turistiky i zimních sportů – na Červenohorském sedle. Hlavním programem kurzu byla samozřejmě pěší turistika.

První den nás čekal šesti kilometrový přesun z vlakového nádraží Kouty nad Desnou na již zmiňované Červenohorské sedlo. Procházka krátká, ale s poměrně velkým převýšením a hlavně s těžkou krosnou na zádech, kde si žáci nesli všechno, co budou celých pět dnů na kurzu potřebovat. Následující den jsme se probudili do krásného slunečného počasí a vydali se po hlavním hřebenu Jeseníků až na jeho nejvyšší vrchol, zároveň nejvyšší vrchol Moravy a Slezska –  Praděd. Po cestě jsme nevynechali oběd na známé jesenické chatě Švýcárna. Cesta tam i zpět byla asi 23 km, nahoru a dolů, zvládli ji všichni bez nějakých problémů. Den jsme zakončili táborákem a opékáním buřtů.

Třetí den byl ve znamení odpočinku. Ráno jsme odjeli autobusem do Velkých Losin, kde jsme navštívili termální lázně. Počasí nám opět přálo, tak jsme si na koupališti užili téměř letní den s koupáním i opalováním.

Čtvrtý den byla na programu opět turistika. Cesta po hřebenu, tentokrát směr Červená hora a Jelení studánka. Okruhem zpět na sedlo.

V pátek jsme již nasadili krosny na záda a ráno vyráželi směr vlakové nádraží Kouty nad Desnou.

Přesto, že se žáci těšili na tropické třicítky u Jadranského pobřeží, byly Jeseníky skvělou alternativou, vzhledem k současné situaci. Počasí vyšlo ideálně a celý týden bylo krásně, teplo, slunečno. Všichni zúčastnění si zpříjemnili start do nového školního roku a na horách pod slunečními paprsky načerpali energii do školních lavic.

Právě pohybové aktivity na čerstvém vzduchu a vstřebávání vitamínu D pobytem na slunci jsou velmi důležitou prevencí nejen v tomto koronavirovém období.

Jeseníky Jeseníky Jeseníky Jeseníky Jeseníky Jeseníky

Vytisknout stránku Vytisknout stránkuzobrazeno 803x