Maturitní zkouška ve školním roce 2019/2020

Maturitní zkouška ve školním roce 2019/2020 se skládá ze dvou částí:

  • společné (státní)
  • profilové (školní)

Aby žák uspěl u maturity, musí úspěšně složit povinné zkoušky obou těchto částí. Bližší informace www.novamaturita.cz


Část společná (státní), povinná pro všechny obory

  • český jazyk a literatura (komplexní zkouška tj. písemná práce, didaktický test a dílčí ústní zkouška)
  • cizí jazyk (komplexní zkouška tj. písemná práce, didaktický test a dílčí ústní zkouška)
    nebo matematika (didaktický test)

Pro úspěšné složení společné části maturitní zkoušky musí žáci uspět u obou povinných zkoušek.

Část profilová (školní)

Ředitel školy v souladu s RVP a ŠVP, prováděcím předpisem a s § 79, odst. 3 školského zákona určuje pro žáky Městské střední odborné školy poprvé maturující ve školním roce 2019/2020 tuto nabídku povinných a nepovinných zkoušek. Předměty jsou označeny zkratkami podle rozvrhu.

Zkoušky a předměty jsou platné pro školní rok 2019/2020 pro jarní i podzimní zkušební období. Profilová (školní) část maturitní zkoušky pro jednotlivé obory.


Agropodnikání

a) povinné zkoušky

  • Ekonomika – ústní, obsahuje části učiva z předmětu EKO
  • Zemědělské předměty – ústní, obsahuje části učiva z předmětů PRO, CHO, CHK, OCR, ROV
  • Maturitní práce s obhajobou – obsahuje části učiva PRO, CHO

b) nepovinné zkoušky

  • Biologie a ekologie – ústní, obsahuje části učiva z předmětu BIE
  • Účetnictví – ústní, obsahuje části učiva předmětu UCE

Informatika v ekonomice

a) povinné zkoušky

  • Informačně technologické předměty – ústní, obsahuje části učiva z předmětů UVT, OPS, PSÍ, HAR
  • Praktická zkouška z odborných předmětů – obsahuje části učiva z předmětů APS, GRA, PAL, WET

b) nepovinné zkoušky

  • Účetnictví – ústní, obsahuje části učiva předmětu UCE

Obchodní akademie

a) povinné zkoušky

  • Ekonomika – ústní, obsahuje části učiva z předmětu EKO, MAN, MAR, PRA, DAN
  • Praktická zkouška z odborných předmětů – obsahuje části učiva z předmětů EKO, PEK, UCE, DAN

b) nepovinné zkoušky

  • Účetnictví – ústní, obsahuje části učiva předmětu UCE

Výhled obsahu zkoušek v následujících letech

V následujících školních letech by se obsah maturitních zkoušek všech tří oborů neměl zásadně měnit až do školního roku 2020/21. Od roku 2021/22 platí nařízení vlády, kdy se součástí povinných předmětů společné částí (u všech námi vyučovaných oborů ) stává matematika. Žák tedy koná povinně zkoušku ze tří předmětů.


Časový harmonogram pro 4. ročníky

Týden od 20. do 24. dubna 2020

  • Třída I4 – učební praxe (přesný rozpis bude ve změnách rozvrhu)
  • Třída A4 – výuka dle rozvrhu (sledujte změny)

Týden od 27. dubna do 1. května 2020

  • seznámení s časovým harmonogramem pro ústní část maturitní zkoušky – bude na vývěsce v budově školy
  • 29. 4. – závěrečná klasifikační porada pro 4. ročníky
  • 1. 5. - státní svátek

Týden od 4. do 8. května 2020

  • od 4. 5. - didaktické testy pro všechny obory
    • Matematika
    • Anglický jazyk
    • Český jazyk a literatura
  • Dostavte se nejméně 15 minut před začátkem zkoušky!
  • 8.5. - státní svátek

Týden od 11. do 15. května 2020

  • Třída A4 – praxe v podnicích
  • Třída I4 – individuální konzultace k maturitní zkoušce (po domluvě)
  • 12. 5. - 13. 5. - třída I4 - praktická maturitní zkouška
    • Začíná v 8:00 losováním čísla tématu, je potřeba se opět dostavit nejméně 15 minut předem!
    • Místo zkoušky (učebna) bude ještě upřesněno

Týden od 18. do 22. května 2020

  • Všechny třídy – studijní volno („svatý týden“)

Týden od 25. do 29. května 2020

  • Ústní část maturitní zkoušky dle harmonogramu

Týden od 1. do 5. června 2020

  • 5. 6. - Slavnostní předání maturitních vysvědčení – konkrétní den a čas bude upřesněn

Školní seznam literárních děl k ústní maturitní zkoušce pro školní rok 2019/2020

18-20-M/01 Informační technologie

41-41-M/001 Agropodnikání

Literatura do konce 18. století (světová literatura):
Bible: Starý zákon
Giovanni Boccaccio: Dekameron (Příběh první, druhý, třetí)
Daniel Defoe: Robinson Crusoe
Carlo Goldoni: Sluha dvou pánů
Moliére: Lakomec
E. Petiška: Staré řecké báje a pověsti
William Shakespeare: Hamlet, kralevic dánský
William Shakespeare: Romeo a Julie
Sofokles: Antigona
Sofokles: Král Oidipus
Literatura 19. století (světová literatura):
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Revizor
Victor Hugo: Chrám Matky Boží v Paříži
Guy de Maupassant: Kulička
Edgar Allan Poe: Povídky
Alexandr Sergejevič Puškin: Evžen Oněgin
Jean Arthur Rimbaud: Opilý koráb
Henryk Sienkiewicz: Quo vadis?
Lev Nikolajevič Tolstoj Anna Kareninová
Jules Verne: Dvacet tisíc mil pod mořem
Oscar Wilde: Jak je důležité míti Filipa
Oscar Wilde: Obraz Doriana Graye
Literatura 19.století (česká literatura):
Karel Havlíček Borovský: Král Lávra
Karel Jaromír Erben: Kytice
Alois Jirásek: Staré pověsti české
Karel Hynek Mácha: Máj
A. a V. Mrštíkové: Maryša
Božena Němcová: Babička
Božena Němcová: Divá Bára
Jan Neruda: Povídky malostranské
Josef Kajetán Tyl: Strakonický dudák
Literatura 20. a 21. století (světová literatura):
Samuel Beckett: Čekání na Godota
Truman Capote: Snídaně u Tiffanyho
Paolo Coelho: Alchymista
Arthur Conan Doyle: Pes baskervillský
Umberto Eco: Jméno růže
Christiane F.: My děti ze stanice ZOO
Francis Scott Fitzgerald: Velký Gatsby
Anne Franková: Deník
William Golding: Pán much
John Green: Hledání Aljašky
Ernst Hemingway: Stařec a moře
Franz Kafka: Proměna
Jack Kerouac: Na cestě
David Lodge: Den zkázy v Britském muzeu
George Orwell: Farma zvířat
Edgar Allan Poe: Havran
Erich Maria Remarque: Na západní frontě klid
Romain Rolland: Petr a Lucie
J. K. Rowlnigová: Harry Potter a Ohnivý pohár
J. K. Rowlingová: Harry Potter a prokleté dítě
George Bernard Shaw: Pygmalion
Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ
J. D. Salinger: Kdo chytá v žitě
Andrzej Sapkowski: Zaklínač III.
John Steinbeck: O myších a lidech
William Styron: Sophiina volba
J. R. R. Tolkien: Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
John Wyndham: Den trifidů
Markus Frank Zusak: Zlodějka knih
Literatura 20. a 21. století (česká literatura):
Petr Bezruč: Slezské písně
Karel Čapek: Bílá nemoc
Karel Čapek: R.U.R.
Viktor Dyk: Krysař
František Gellner: Po nás ať přijde potopa
Václav Havel: Audience
Bohumil Hrabal: Ostře sledované vlaky
Bohumil Hrabal: Obsluhoval jsem anglického krále
Václav Hrabě: Blues pro bláznivou holku
Pavel Kohout: Hodina tance a lásky
Karel Kryl: Kníška
Milan Kundera: Směšné lásky
Květa Legátová: Jozova Hanule
Arnošt Lustig: Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou
Vítězslav Nezval: Pantomima
Vítězslav Nezval: Edison
Ivan Olbracht: Nikola Šuhaj loupežník
Jan Otčenášek: Romeo, Julie a tma
Karel Poláček: Bylo nás pět
Jaroslav Rudiš: Potichu
Jaroslav Seifert: Na vlnách T.S.F.
Jaroslav Seifert: Maminka
Z. Svěrák/L. Smoljak: Dobytí severního pólu
Petr Šabach: Hovno hoří
Josef Škvorecký: Prima sezóna
Kateřina Tučková: Vyhnání Gerty Schnirch
Vladislav Vančura: Rozmarné léto
J. Voskovec/J. Werich: Balada z hadrů
Michal Viewegh: Báječná léta pod psa
Jiří Wolker: Těžká hodina
 

Žák vybírá 20 literárních děl

Světová a česká literatura do konce 18. století min. 2 literární díla
Světová a česká literatura 19.století min. 3 literární díla
Světová literatura 20. a 21. století min. 4 literární díla
Česká literatura 20. a 21. století min. 5 literárních děl
Minimálně dvěma literárními díly musí být v seznamu žáka zastoupena próza, poezie, drama. Seznam žáka může obsahovat maximálně dvě díla od stejného autora. Seznam literárních děl, z něhož žák vybírá, sestavuje škola. Minimální celkový počet nabízených literárních děl je 60, horní hranice není stanovena.
Vytisknout stránku Vytisknout stránkuzobrazeno 720x